
3D принтирането е невероятна технология, позволяваща създаването на триизмерни обекти с високо качество и здравина. Едно от нещата, които оказват влияние върху крайния резултат, е изборът на материал. Известно е, че всеки материал притежава специфични свойства и поради тази причина може да бъде подходящ за конкретни приложения.
В следващата статия ще си поговорим за някои от най-използваните материали за 3D принтиране, като не претендираме, че ще изчерпим темата. Основният фокус ще бъде върху пластмасите и техните особености. Нашата цел е да ви ориентираме по въпроса, но съветът ни е да се допитате до специалисти, преди да пристъпите към покупка, защото те ще ви дадат по-детайлна информация, съобразена с вашите потребности.
Ако имате нужда от съдействие във връзка с избора на подходящото устройство, както и с доставка на съответните материали за 3D принтиране, 8-CELL е вашето място. Той е официален вносител на 3D принтери за страната, който извършва безплатни консултации и може да ви помогне да намерите индивидуално решение за вашата дейност. Работният ви процес ще бъде анализиран, за да получите информация кои точно машини и технологии пасват най-добре на бизнеса ви. Можете да разчитате на екипа за висококачествени 3D материали и софтуер.
За някои от тези материали ще намерите повече данни по-долу. Важно е да имате обща представа за нещата. Нека да започваме.
Смола
Материалите от смола са базирани на фотополимеризацията и се продават в различни формули, което включва високотемпературни, гъвкави и стандартни смоли. Те позволяват да се изработват висококачествени и детайлни отпечатъци. За тези методи на 3D принтиране се използват UV-чувствителна смола, с чиято помощ се създават обектите слой по слой. Те имат един по-съществен недостатък и това е липсата на достатъчно разнообразие от цветове. Обикновено се използват в DLP, SLA и PolyJet 3D принтерите.
Може да се каже, че свойствата за триизмерен печат на стандартната смола са подобни на ABS. В други сектори, като инженерството и стоматологията например, присъстват и по-модерни смоли. Освен тях съществуват смоли, регулярно използвани за изработката на бижута. Добрата новина е, че изборът от течни фотополимери се увеличава с времето, тъй като производителите се стараят да разширяват портфолиото си, за да отговарят на различните нужди. Благодарение на това на пазара днес се намират материали, устойчиви на висока температура, които издържат без проблем на големи удари.
Разтворими материали
Разтворимите материали се разтварят на по-късен етап от производствения процес, като за целта се използват различни вещества. Най-често употребявани са PVA (Polyvinyl Acetate или поливинил ацетат) и HIPS (High Impact Polystyrene или високоефективен полистирол). Първият има нужда само от вода, за да се разтвори, докато за втория е необходим лимонен. Напоследък популярност придобиват и нишки BVOH, понеже те също са разтворими във вода, но тяхната разтворимост е по-висока от тази на PVA. Те намират приложение при 3D принтерите с двойни екструдери.
ABS
ABS, или акрилонитрил-бутадиен-стирен, е здрава термопластмаса, която се характеризира с голяма издръжливост на високи температури. Понякога може да се наложи нагряване на платформата с цел намаляване на свиването или изкривяването при досег с въздуха. Обикновено се използва при FDM печат. Срещали сте този материал в калъфите за мобилните телефони и каросерията на автомобила, както и в някои уреди. Имайте предвид, че ABS не е биоразградим.
Гъвкави материали
Гъвкавите нишки често се правят от термопластични еластомери TPU или TPE – подобни на каучук материали. Това, което ги отличава от другите материали, е че с тяхна помощ се изработват деформируеми обекти, каквито са необходими на модната индустрия. Въпреки че притежават същите свойства като техните PLA еквиваленти, те са налични в различни степени на твърдост. Важен момент от работата с гъвкавите нишки е да се спрете на правилния екструдер. Само по този начин ще предотвратите задръствания по време на печат.
Композити
Композитите са едновременно здрави и леки, което означава, че не добавят тежест към детайла, който искате да изработите. Съществуват в две основни форми – като непрекъснати и като къси влакна.