Една дрънкулка за ключове от керамика, която стои на бюрото ми и събира прах, е най-добрата илюстрация на нашата колективна финансова глупост. Малка, лъскава, „перфектна“ за някакъв измислен минималистичен свят. Когато я гледам, не виждам изкуство, а 20 евро, изпарени във въздуха. Купих я, защото ми се стори „атмосферна“. Защото домът ми „имаше нужда“. И сега имам още един излишен предмет, който ми напомня колко лесно се оставям да ме манипулират.

Проблемът не е в чинийката. Проблемът е в новата мания да купуваме „настроения“ на дребно. Купуваме си чувство за уют, без да се замислим за реалната цена. Купуваме си фалшив уют. Никой не тегли кредит за нов диван. Това е твърде очевидно. Но никой не се замисля за тези „малки“ неща – свещ за 15 евро, чаша за 20, кошнички за 30. Те не събарят бюджета веднага, но бавно, сигурно го източват.

Преди години, когато се опитвах да превърна дома си в „женска зона“, вярвах, че тези дреболии са инвестиция в психическото ми здраве. Че ще ми дадат усещане за контрол и спокойствие. Уви. Истината е, че те са просто опит да запълним празнината в живота с декорация. Когато сметките за ток, отопление, здраве и образование на децата тежат, тези „естетични“ добавки не носят спокойствие, а чувство за вина. И тогава купуваш още една дрънкулка, за да го заглушиш.

Това е началото на една масова финансова катастрофа, маскирана като „грижа за себе си“. Хората строят визуално красиви, но финансово нестабилни домове. Виждам перфектно подредени пространства, където уредите са стари и развалени, а хладилникът е празен. Това е психологическа измама, която ще ни доведе до бъдеще, в което ще имаме най-красивите сервизи, но няма да имаме какво да сервираме в тях.

Прогнозата ми е мрачна, но не е плод на песимизъм, а на сметки. Ако продължим да приемаме всяко малко, безсмислено задоволяване на визуалния ни инстинкт като „награда“, ще се събудим в свят на красиви, но фалирали семейства. Ще имаме поколения, които умеят да подбират „атмосферни“ предмети, но не могат да се справят с неочаквани разходи. Ще сме загубили способността да различаваме истинската стойност от евтиния блясък.

Ще се превърнем в една голяма, лъскава фасада. Ще имаме перфектно подредени маси, но няма да имаме какво да обсъждаме около тях. Защото реалните ни проблеми ще са твърде големи, за да бъдат скрити с декоративна салфетка. Естетиката е лукс, който изисква стабилна основа. Истинската красота не може да се купи. Тя се изгражда.