Monthly Archives

юли 2014

Семейство Попови

Внимание! Животът е чуплив.

Като стана въпрос в предния ми пост за социалното ангажиране ще продължа темата и тук. Днес попаднах на впечатляваща социална реклама, която много добре представя нелепите инциденти, които стават по улиците. Понякога те могат да са по невниманието на шофьора, понякога са следствие от не добре свършена общинска работа. Нерядко виновникът е и самият пешеходец.

Но всички ние знаем, че могат да изникват всякакви ситуации докато шофираме или пресичаме. Затова е добре да караме/минаваме по улиците с повишено внимание. Животът е чуплив, а счупеното тук не се лепи… Няма да казвам нищо повече. Вижте сами тази семантична провокация.

 

Семейство Попови

Помагат ли ни медиите?

pressИма нещо като цикличност в родните медии. В определени моменти – сезонно или покрай някакви събития като национални или религиозни празници, програмните директори се сещат да следят хора в неравностойно положение, пътната обстановка, природни бедствия, времето. Ето така например всяка година преди Коледа ставаме страшно социални и всички медии се надпреварват да излъчат в поредица от предавания  обстановката в редица домове за възрастни хора или деца. Наближи ли пролетта покрай сезонното пълноводие изведнъж се зашумява за състоянието на язовирите, коритата на реките и подобни. Лете се започва следенето на пътната обстановка и анонсите за всички катастрофи, които са станали. Мен лично тръпки ме побиват и с голямо притеснение пътувам за морето/планината. Края на есента всеки ден се говори кога ще заснежи и дали са в готовност снегорините.

Не съм съгласна с подобни програми. Те са ми плашещи, манипулиращи, оказващи психологически натиск. Някой журналист ще ви каже, че програмата е съобразена с интересите и очакванията на хората, с това което ги интересува. НЕ. Това според мен е изкривено виждане. Да не би моето милосърдие, например, да е по график. Защо само по Коледа хора се приучават да мислят за благотворителност. Спят ли през останалото време? Според мен да се приобщава обществото към обществен ангажираност трябва да се случва през цялата година. Аз лично съм правила дарение и знаете ли, останах леко разочарована. По Коледа смятахме от фирмата да дарим празнична вечеря на деца от дом за сираци. Жените вътре ни обясниха да не си правим изобщо труда. Покрай празниците и кампаниите всички се пресищали точно тогава за такива неща. Имали толкова храна, която не можели да изядат и която, за съжаление, ще се развали преди да успят да я изконсумират. Никой не се сещал да дари или да осигури средства за спално бельо, за битова принадлежности като кофи, легени, сапуниери, кърпи за баня или за пижами, пантофи и нови обувки на децата. Масово се носят хранителни стоки, играчки и книжки. Активизирането ставало по празници и след това цяла година нямало кой да погледне тези деца.

Пътни катастрофи стават постоянно. За тях няма сезон. При трафик зачестяват, при липсата му се случват по-рядко. Пролетното пълноводие нерядко води до бедствие, но едва тогава медиите зашумяват за контрол над водоизточниците. На това му викам  „след дъжд качулка“. Такива проверки, ако ще и медийни, трябва да се случват по-рано. Зимата си е зима. Никога не се знае кога точно ще завали, колко ще натрупа. Ако човекът можеше да контролира времето щеше да спаси от глад децата в Африка.

Това исках да кажа по темата. Всичко ние трябва да сме целогодишно обществено ангажиране. А медиите е добре да осмислят начините да станат по-добри регулатори на общественото и най-сетне да заработят в негова полза, а не в негов ущърб. Да алармират и проверят, а не да обвиняват и печелят от сензация.

Семейство Попови

Важната закуска…

Сигурно не знаете, че над 60% от хората изобщо не закусват.  Предпочитат кафе или чай преди да се захванат с дневните си задължения. Някои вярват, че по този начин ще се придържат към по-здравословен начин на живот, други се тревожат за килограмите си, а масово работещите смятат, че само чаша топла напитка ще им действа по-ободряващо от хапването, което определено би ги приспало отново.

brk-manor-golden-pondВсъщност закуската е най-важното хранене за деня. Знам, че го знаете, но знаете ли защо? Не случайно лекари от цял свят отбелязват, че тя трябва да е възможно най-разнообразна и питателна. А замисляли ли сте се, че по стандарт всеки хотел, които предлагат в пакет нощувка с едно хапване включва именно закуската. Защо децата в училище имат голямо междучасие след втория час, когато са първа смяна? Защо англичаните имат точно „английска закуска“,  а не английски обяд, например, и т.н. и т.н.

Това е така, тъй като добре „зареденият“ организъм функционира по-добре и е най-ползотворен, когато сте хапнали сутринта. Стомахът се събужда, мозъкът се освежава, кръвта се раздвижва. Усещането е за пълноценност. По обед е препоръчително по-малко количество храна, защото измореният организъм при добро хапване изтегля кръвта от мозъка и я пренасочва към стомаха. Следобеда имате чувството, че не можете да държите очите си отворени и рязко спада работоспособността ви. Вечерта е препоръчително леко ястие и то преди 6 часа. Късното хранене не е никак здравословно, тъй като организмът през нощта забавя функциите си и действа на „по-бавни обороти“, да го кажем. Има риск да ви стане лошо, да не спите добре, но и да напълнеете.

Сутринта напротив. Няма шанс след като закусите да ви се доспи отново, защото хранейки се вие де факто се „разсънвате“. А хората, които се подлагат на диети трябва добре да знаят, че ако се хранят по-обилно веднъж дневно, то това трябва да се случва именно на закуска, тъй като след това ежедневните ви дейности горят калориите на тялото и каквото и да сте хапнали то просто се използва от организма.

Така че не пропускайте закуската. Тя е важна. Аз гледам моето семейство никога да не излиза гладно от дома.