Monthly Archives

юни 2015

Семейство Попови

Да извадим летния гардероб

В нашето семейство сме свикнали в гардероба да подреждаме само сезонните дрехи. Останалите се прибират, докато не им дойде времето. Така имаме лесен достъп до нещата, които ни трябват, а и честно казано дрехите ни за всичките сезони не се побират в гардеробите, които имаме. Ако имахме една цяла стая, отредена за дрехи, това нямаше да е проблем, но предполагам, че малко хора могат да си позволят такъв лукс.

fitted-wardrobeТова, което правим при смяна на сезоните, може би на много от вас е познато – вадят се всичките дрехи от гардероба, каквото трябва се изпира и после се прибират във вакумни торби, за да не заемат много място. Съветвам ви обаче да не обезвъздушавате торбите твърде много, защото дрехите ще излязат прекалено намачкани и ще има да гладите цял ден. Особено летните тениски и ризи, със зимните пуловери не е чак такъв проблем.

Празният шкаф се почиства и там се подреждат новите-стари попълнения. Подредбата на рафтовете става според типа на дрехата – дънки, тениски, потници, къси панталони. Каквото трябва се слага на закачалки – ризите например отиват там, след като се изгладят, летните рокли също. Междувременно се прави разбор и на дрехите, които излизат и на тези, които влизат в шкафа. Нещата, които преценим, че няма да носим, се заделят и даряват.

С обувките се подхожда по същия начин. Там пък мястото в шкафа ни е още по-ограничено. Зимните и пролетни обувки заемат много повече пространство от летните, затова като ги приберете, ще се учудите колко много чифтове сандали ще поберете на тяхно място.

Харесва ми гледката, след като приключа целия този процес с подмяна на гардероба. Накрая като го погледна е толкова красиво подреден. Няма дълго да остане така обаче 😉

Семейство Попови

Околната среда – какво точно представлява?

Ако погледнем на понятието „околна среда“ в по-широк смисъл може да кажем, че това е всичко, което ни заобикаля или пък средата, в която живеем. Тя включва живи и неживи елементи и ни предоставя ресурси за живот. Част от концепцията за опазване на околната среда е установяване на взаимодействие между живите организми и естествения им хабитат.

environment

По принцип думите „околна среда“ и „природа“ се използват с едно и също значение, но изключват всичко, създадено от човека. Така че тук имаме едно разделение – човекът е от едната страна на уравнението, а околната среда от другата. Балансът между тях е от съществено значение и за двата елемента. Ако се замислим по-дълбоко, ще стигнем до заключението, че хората хем живеем в заобикалящата ни среда, хем не сме част от нея. Обобщено околната среда е това, което ни заобикаля и се е появило по естествен начин, без човешка намеса. Тук слагаме гори, планини, морета, океани, растения, животни и т.н.

И за да изясним материята още повече, нека приложим един пример с мравка. Тя също е жив организъм като нас, но от нейна гледна точка, ние сме част от нейната околна среда, както и тя от нашата. Човекът и мравката са изключени от собствените си околни среди, когато се гледа от собствената им перспектива.

Човекът има доминираща роля в природата, защото е способен на изменя средата, в която живее. Това е и една голяма отговорност, защото трябва да се стремим да бъдем в хармония с нея, когато извършваме човешките си дейности. Нашето семейство обича разходките сред природата, обичаме да я виждаме чиста и недокосната, колкото се може по автентична и дори малко дива. Така е най-красива, не мислите ли 🙂

Семейство Попови

Различните типове принтове

В ежедневието си сме заобиколени от различни типове мотиви, които дори не знаем, че си имат специални имена. Те могат да се открият в дрехите, които носим, в интериорния дизайн, както и в архитектурни елементи на сгради.  Някои от тях са използват много отдавна, други са по-съвременни. Навярно всички ще са ви познати визуално, но може би досега не сте знаели как да наречете някои от тях.

prints

 

1. Каре
Като чуят за каре, много хора си мислят карирани ризи и за ученическите униформи на момичетата, в частност – полите. Истината е, че този мотив винаги е бил актуален в модата. А що се отнася до интериорния дизайн, се смята, че носи уют и комфорт.

2. Четирилистник
Този мотив датира още от средновековието и е общо взето неостаряващ. Ирландците смятат, че носи късмет. Намира приложени на много места и е харесван заради символизма, който носи – използва се в платове, дърворезба, плочки, огледала, мебели.

3. Гръцки ключ
Симетрията, пропорциите и подредбата на този дизайн са класически, затова и мнозина го считат за традиционен, но лесно може да се модернизира, като се използват дръзки и ярки цветове. Съчетава се добре с други принтове като каре и четирилистник.

4. Мотив с формата на V (на англ. chevron)
Най-разпространеният принт с тази форма е много V-та, свързани едно до друго. Те може да са на няколко реда, като всеки ред да е с различен цвят. Мотивът може да се използва както хоризонтално, така и вертикално, но ако се прекали с него, може да ви накара да се почувате леко замаяни, гледайки го.

5. Племенен мотив
Платове от този принт напомнят за нещо индианско и земно. Той присъства в килими, завивки, гравирани дървени вази и купи. Приложенията му са безброй, както и начините на изобразяването му.

6. Животински принт
Дали ще е зебра или леопард, този принт е от онези, които винаги се завръщат. Използват се както в облеклото, така и в интериора под формата на тапицерия за мебели, в килими и декоративни възглавници. В дома ви могат да придадат едно екзотично чувство, но с тях не трябва да се прекалява, защото са дръзки, особено ако естественият им цвят се замени с по-ярък.