Monthly Archives

ноември 2014

Семейство Попови

Лягаш късно, ставаш рано

sleeplessЛягаш късно, ставаш рано… това е ежедневният ритъм на всеки родител у нас. Вечер се прибираш след работа, детето те чака заедно със семейните задължения и докато свършиш всичко, вече е станало достатъчно късно и се чудиш как ли ще успееш станеш на следващия ден. А следващият ден пристига неимоверно бързо и алармата ти звъни преди още да се е просветило времето навън. Ако искаш да се храниш правилно, сутрин хапваш малко и набързо, приготвяш си нещо за обяд и разбира се трябва да се погрижеш детето ти също да закуси леко и да го закараш или на детска градина, или на училище.

Дори да си на работа от 9 часа, едва ли можеш да си позволиш да станеш преди 7 сутринта. Задълженията са много, отговорностите са много, но ти си родител и от теб се изисква да се справяш. На работното ти място шефът ти очаква от теб да си перфектен и ти го искаш от себе си, за да можеш по-нататък ти да предявиш претенции пред шефа ти за нещо повече. Детето ти иска да му помогнеш за домашните и ти се радваш, че то все още търси помощта ти, защото знаеш, че ще се случва все по-рядко. Осъзнаваш колко ограничен ресурс е времето и ти се иска да разполагаше с повече от него. Пиеш по 2-3 кафета на ден и загърбваш себе си все повече в името на семейството и семейното щастие и разбирателство.

Лягаш късно, ставаш рано, но животът продължава. Дано един ден успеем да си наваксаме всички пропуснати възможности включително и недостига на сън.

Семейство Попови

Да изберем училище на детето

kids-summerДа сте чували твърдението, че средата оказва влияние на характера на децата? Защото твърдението е правилно. Докато едно дете е малко, характерът му се определя най-вече от семейната обстановка, а вие можете лесно да контролирате факторите, които биха му повлияли по някакъв начин.

Когато детето малко порасне обаче, се изправяте пред много важен избор. В коя детска градина да го запишете и в последствие в кое училище. И при двете изборът е от изключително значение и не бива да остава произволен, камо ли необмислен.И при двете стратегията обаче може да е сравнително еднотипна.

Първо, задайте си въпроса „Какво знам аз за това място?“ Познавате ли някоя от госпожите или учителките, имате ли приятелка, чието дете да посещава същата градина или училище, има ли откъде да си набавите вътрешна информация? Отговорите на тези въпроси може да се окажат изключително полезни и важни за крайното ви решение. Потърсете също така информация и в Интернет, оттам също може да изникне нещо интересно, което да ви помогне за избора. Не се предоверявайте обаче на информацията в мрежата, защото там се пишат какви ли не неща.

Имам още един съвет. Тъй като вече познавате приятелите на детето си и знаете с кого е по-близко, знаете ли тези деца къде са записани? Най-добре е да не ги разделяте, за да могат малчуганите да се подкрепят взаимно и да имат приятел в една нова за тях среда. Така приятелството им ще укрепне, а и ще можете да си разменяте информация с родителите на другото дете. Полезно, а?

Семейство Попови

Съвременната жена е супергерой

pregnant_1825147cДнес аз, Софи, реших да ви разкажа историята на една жена…

Тя е на 25 години, наскоро е завършила университета и е на финалната права от това да изкара дипломата си за магистърска степен. От няколко години вече живее далеч от родителите си, има сериозен приятел и дори са сгодени. Наскоро разбра, че е бременна в третия месец. Когато бебето се появи на бял свят, майката няма да може да се възползва от еднократната помощ за редовна студентка, родила по време на следването си. Все още не е казала на шефа си, че чака дете и скоро ще трябва да й търсят заместник за повече от година. Не знае как ще успее да се справи, но е сигурна, че ще успее. Притеснява се обаче за бъдещето след това и как ще издържа детето си, когато започне работа на ново. Няма да може да си позволи бавачка, а няма и баба, която да го гледа. Знае, че ще трябва да се научи да жонглира със семейния и професионалния живот… добре, че за сега поне ученето приключва.

Как ви се струва тази история? Тя не е измислена, реално познавам жена, която минава през всичко това. Ако сте си мислили, че е трудно да бъдеш майка, домакиня, съпруга и кариаристка едновременно, то тогава мога да ви кажа, че сте прави. Изключително е изтощително и някак си естествено се очаква от жените да го правят. Особено от тези в България. Знаем, че на Запад жената може да избере каква да бъде, докато тук трябва да сме всичко едновременно, да имаме едва ли не суперсили и да сме на няколко места едновременно. На мен, като жена, ми идва нагорно понякога. Изморявам се, изчерпвам се, но продължавам напред. Просто нямам друг избор. Същото ще направи и героинята в моята история.

Семейство Попови

Как отказах цигарите?

Quit smokingПреди година и половина отказах цигарите. Това направо си беше героизъм за мен. Мотивите ми не бяха заради здравето, а по-скоро защото започнаха да ме отвращават и мен самия, но нуждата от тях все ме караше да продължа. Борбата беше голяма, на моменти бях на крачка да се предам, но знаех, че трябва да отстраня този лош навик или той ще ме преследва завинаги.

Първо се запитах защо го правя. Пушенето не е жизненоважно нещо, без което човек не може, като храната например. Затова е абсолютно излишно, а и вредно. Но истинската причина бяха децата. Не исках да им давам такъв пример, а и как мога да ги убедя да не пушат щом аз самият го правя.

В деня, в който реших да спра да пуша, разпространих новината сред всичките ми познати. Направих от това голяма работа и си подсигурих техните укорителни погледи, ако реша да запаля цигара. Те всички знаеха колко е важно за мен да ги откажа и бяха готови с мотивиращата си реч. Бях им казал да ме подпитват от време на време как върви „мисията“, а и имах лица за спешен контакт, ако много ми се приискаше да пуша.

Открих, че има определени неща, които ме карат да пуша – например сутрин като пия кафе, когато съм под стрес, когато съм сред други пушачи… Трябваше да отстраня тази нужда, затова й потърсих заместители. Докато пия кафе започнах да чета новини, стисках щипки за ръце, за да намаля стреса. В един много стресиращ момент толкова ми се искаше да запаля, но знаех, че ако го направя, пушенето пак ще стане част от живота ми. Затова хванах въпросните щипки и стисках с всичка сила, едната дори се счупи, но не прибягнах до цигара.

От момента, в който си казах, че спирам да пуша, не съм запалил нито една цигара до днес. Силна воля и силен мотив – това са нещата, които са нужни.

Семейство Попови

Да помогнем на детето си да си намери приятели

Намирали ли сте детето си разстроено, защото няма приятели? Това е една твърде деликатна ситуация, трудна не само за детето, но и за родителя. Проблемът е от по-дълбоко естество и няма конкретно решение. Не е като да му помогнете да си напише домашното. По-скоро става дума за липса на самоувереност.

Нещата трябва да се проконтролират още от самото начало, затова е важно социализирането да започне от ранна детска възраст. Обикновено децата започват да създават приятелства към 4-5 години. Ако забелязвате, че детето ви има трудности в комуникацията, има какво да направите, за да му съдействате. Но знайте, че създаването на приятелства не е нещо, което може да стане насила. Детето трябва да се чувства достатъчно комфортно, че да направи първата крачка.

Какво може да направите в случая? Бъдете сред хора колкото се може повече – така детето ви ще развива социалните си умения. Общувайте си с другите майки с деца в парка. Наблюдавайте поведението на детето си сред връстници – дали иска да си играе само или сред останалите. Подтиквайте го да общува с другите деца. Ако имате семейни приятели с деца на близка възраст, ги канете на гости или излизайте заедно. Сами разбирате, че ако детето си стои вкъщи по цял ден, няма как да придобие комуникативните умения, нужни му за по-нататък в живота.

Като един отговорен родител трябва да сте винаги готов да давате подкрепа на детето си, когато се нуждае от такава. Намирането на добри приятели е трудно дори и за възрастните. И понеже децата се научават на всичко от вас, бъдете модел за подражание и им показвайте с действията си какви трябва да бъдат добрите приятели.