Monthly Archives

февруари 2015

Семейство Попови

Кулинарни чудеса от Балканите

Балканският полуостров е един особен район. Имаме си и по-особена народопсихология, но това си го знаем. Но пък районът може да се похвали със завидно кулинарно разнообразие – колкото и подобни, толкова и различни са традициите ни в това отношение. Има обаче една ясно открояваща се тенденция – колкото по на изток се движите, толкова повече усещате влиянието на Ориента. Балканите са нещо като порта между Изтока и Запада и в кулинарно отношение, и в културно.

9-ZGANCIХърватската кухня е наследила по нещичко от славяните, австрийците, турците и унгарците. Там често се ползва свинска мас за готвене, червен и черен пипер, както и чесън. Имат едно типично ястие на име zganci, което представлява царевична каша. Приготвя се много лесно и бързо, само за 15 мин., с царевично брашно, сол, вода и олио. Имат и нещо, наречено ustipci, което всъщност е десерт, които наподобява поничка, само дето е под формата на малки топки. През зимата на почит там е cvarci – хрупкаво свинско месо, минало през термична обработка, за да се отстрани мазнината му.

Гръцката кухня донякъде споделя традициите на турската и италианската. Типичното там са маслините, зехтинът  и сиренето. Сигурно сте чували за гръцките „дюнери“ или по-точно гироси. При тях специфичното е сосът дзадзики, който наподобява млечна салата с чесън. Гръцката мусака пък се прави от патладжани вместо картофи.

В България също малко или много сме повлияни от турската кухня. Казвайки това обаче, нека отбележим, че свинското е месото, без което не можем, особено на пържолки. Имаме си таратор, шопска салата и сърмички. Падаме си по най-различни неща стига да имат манджеста консистенция. И ние сме си един типичен представител на Балканите, не само по кулинарен признак 😉

Семейство Попови

Как да провокирате креативността у детето си?

Навярно искате като порасне детето ви да бъде не само разумен, но и креативен човек. То може да има определени дарби, които обаче да останат скрити, ако не се развият. Знайте, че креативността е нещо, което може да се научи. За тази цел трябва да се насърчава тяхното естествено любопитство и приключенския им дух. С колкото повече неща, които са им интересни, се занимават, толкова повече идеи ще им идват на ум. Вие също може да изиграете важна роля в проявата на техния креативизъм.

16-boy-playing-puzzle-pieces

 

Вярвайте в способностите на детето си и го окуражавайте, за да може да се чувства достатъчно уверено в себе си и в това, на което е способно. Насърчавайте да рисува, да лепи, да оцветява, да сглобява конструктор, да твори по всякакъв възможен начин. Важно е да оцените творението му гласно – с похвала. Така то ще иска да твори още.

Четете му приказки от цял свят – така ще му помогнете да развие въображението си. Четенето на детски книжки може да превърнете във вашата малка традиция преди лягане. Историите ще стимулират малкото му мозъче и детето ви ще сънува ярки сънища. След време го насърчете само да измисли приказка – може да останете приятно изненадани от чутото.

Нареждайте детски пъзели заедно като в началото избирате по-леснички, а след това все по-трудни и по-трудни. Така чрез игра стимулирате въображението на детето и способността му да вижда цялостната картинка мислено при търсене на поредното парченце. Не забравяйте да му кажете едно шумно и насърчително „браво“, когато свърши.

Помнете, че креативността се крие във всяко дете и ако вие му помогнете тя да излезе наяве сега, тя със сигурност ще му е от полза, когато порасне.