Monthly Archives

май 2015

Семейство Попови

Дете или възрастен – избирай

child-into-adult-300x209На нас хората май не може да ни се угоди. Докато бяхме малки искахме да пораснем, а сега искаме пак да сме деца. Тогава просто не сме осъзнавали колко отговорности идват с това да бъдеш възрастен, колко важни решения трябва да вземаш, колко препятствия трябва да прескочиш и на колко борби ще се подложен, за да оцелееш. Така както ги изреждам тези неща, далеч не изглеждат като реклама на това да си възрастен, но те се осъзнават само след като си ги преживял, не и преди това.

Ако трябва да се върна назад в детството, причината да искам да порасна е била заради свободата на действие, която животът на голям човек ти дава. Като малък трябва да се съобразяваш с много правила, като започнем от това в колко часа да си лягаш, минем през забраната за ядене на сладко, стигнем до писането на домашни и завършим с вечерен час за прибиране. Твърде много наложени ни от някой друг ограничения, които не ни позволяват да правим каквото си поискаме.

Обаче като пораснеш, идват правила, които направо са си закони – плащане на сметки, данъци, спазване на срокове за какво ли не и купища други задължения, на които е лесно да им изгубиш бройката. Ето тогава ти се иска да си дете и да не знаеш нищо за тези неща, защото мама и тате се занимават с тях, а не ти. В този момент разбираш, че всъщност детството ти е било безгрижно, колкото и да си мечтал да бъдеш голям.

А ти какво избираш – да си дете или възрастен?

Семейство Попови

Нека си говорим с емоция

165804-171097Замисляли ли сте се как хората разговарят помежду си без никакъв ентусиазъм? Емоция може би се проявява най-често, когато някой е ядосан или разстроен, т.е. свързана е все с нещо негативно. Често разговорите са общи и тръгват от заученото „как си“, без дори питащият да се интересува от отговора и завършват с учтиво „добре“, без да е ясно дали отговарящият наистина се чувства така.

Ако зададем горния въпрос по малко по-завъртян начин и с интонация различно от нещо монотонно и измънкано под носа, ще покажем на отсрещната страна, че наистина ни е грижа. Тогава тя също ще ни отговори по незаучен начин и от това може да излезе ангажиращ и ползотворен разговор, а защо не и приятелство за цял живот.

Има хора, на които лесно им се отдава да водят интересни и непринудени разговори, да разказват случки с въодушевление и да бъдат душата на компанията. И тъй като с поведението си те излъчват неустоим чар, привличат останалите като магнит. Ако се заобиколим с повечко такива хора и попием от тяхната „мъдрост“ при общуване, може би ще станем също толкова общителни. На тях им е лесно да комуникират, защото не обвиват думите си във фалш, а ги казват с истинската емоция, с която ги чувстват.

Емоционалното общуване, което не е свързано с негативни емоции, може да се възпита у хората и после да им стане навик. В началото може да звучи като нещо заучено, но щом свикнете, вие също ще си говорите с всички с лекота, намирайки правилните думи, които да предизвикат интереса и вниманието на другите.

Семейство Попови

Поуката в детските книги и връзката им със Светослав Кантарджиев

От всяка детска книжка може да се извлече поука. Един възрастен веднага би я съзрял, както и да е написана тя. При децата нещата обаче не стоят така, затова и се пишат книги специално за тях. Умът на малките все още се развива, те вярват във вълшебства, чудати създания и имат изключително богато въображение. С това мисля, че всеки ще се съгласи :). Една добра детска книга трябва да е написана така, че детето само да може да си извлече поука от нея. Предназначението на детските книги е именно да развият съзнанието на малчуганите, да предизвикат интереса им и да ги научат на нещо. С тях децата опознават света по-бързо.

gift-books

Сещам се за една българска народна приказка на Ран Босилек, която си спомням до ден днешен. Там поуката беше твърде очевидна – да не викаш неволята, когато тя вече е при теб, и сам да се справиш с трудна ситуация. В живота възрастните се сблъскват с много такива. Тази приказка учи децата, че ще дойде време, в което те ще трябва да разчитат на собствените си сили.

У нас издателство „Ню Медиа Груп“ на Светослав Кантарджиев подготвя най-различни книжки за малки читатели. Наскоро научих за техни книги за деца с чуждестранни народни приказки. Разгледах няколко издания на Светльо Кантарджиев и по илюстрации и текст бих ги оценила високо. Струва ми се интересно на мен самата да прочета такива, за да направя сравнение. Не мисля, че е странно възрастен да си купува книги, предназначени за деца. Аз и книжки за оцветяване си купувам, но това ви го казвам под секрет ;).

Взех да се отклонявам от темата, затова мисля да приключвам. Поуката тук ще бъде: хора, четете!