Monthly Archives

декември 2014

Семейство Попови

Коледа е преди всичко семеен празник

christmasfamilyНа втория ден от коледните празници не можах, аз Софи, да се стърпя и да не споделя нещо по темата. Моето виждане за празника не е да хвана Емил под ръка, да се качим в колата и да отпътуваме нанякъде само двамата за определен брой дни. Аз виждам Коледа като традиционно семеен празник, който се отбелязва именно със семейството. Идват ни гости, ние ходим на гости, прекарваме време заедно, говорим си, споделяме си, хапваме вкусна храна и се радваме на компанията си.

Познавам хора, които едвам издържаха да мине последният им работен ден и веднага отпътуваха нанякъде и не защото семейството им живее извън града, а защото просто искали да попътуват. Ами, добре. Много хора искат да сменят обстановката от време на време. Няма лошо и за го искам. Но защо не се видим първо с близките и семейството си, а след това да ходим, където ще ходим. Изчакайте ден-два преди да тръгнете, не е толкова трудно все пак. Нова година можете да я посрещнете на което място по света ви се прииска, но нека останем у дома поне за Колед.

Може би само аз размишлявам по този начин, но определено откривам чара в това да съм на Бъдни вечер със семейството си, да посетя родителите си, да изпека домашна баница, да приготвя коледна вечеря и да се порадвам на миговете, в които сме всички заедно.

Семейство Попови

Топлите дрехи са на мода

2Представете си, че детето ви е тинейджър, който иска да се прави на смел и макар че навън е студено и ветровито, излиза по тениска и тънък суитшърт. Как да го/я накарате да се облича малко по-топло без да се карате? Лесно е – кажете на детето ви, че топлите дрехи са на мода.

Ако целта ви е момиче, което бих те желали да носи по-дълги блузи и повече пуловери, намерете снимка на някоя дизайнерска дреха с подобен вид. Световната мода не е само късо и тясно, напротив – има много дизайнери, които предпочитат по-широки кройки и по-груби материи. Убедете я, че така ще прилича на моделите на еди-кой-си дизайнер и ще бъде модерна. Няма как да не я спечелите на страната на своята кауза по този начин.

Ако целта ви е момче, което не искате да ходи само с изсулени панталони и тениски, които са му поне три номера по-големи от нужното, можете да приложите следната стратегия. Намерете снимки на негов любим актьор, музикален изпълнител, спортист и т.н. Той едва ли ще се облича неподобаващо извън видеоклиповете си например. Използвайте го като пример, че с каквото и да се занимаваш, е нежна да изглеждаш подобаващо и това е само в твоя полза. Да се надяваме, че ще сработи макар при момчетата да е малко по-трудно.

Семейство Попови

Хранителните навици на вашето семейство

o-FAMILY-DINNER-facebookДнес ще си говорим за храна, защото именно хранителните навици на вашето семейство са нещо, на което задължително трябва да обръщате внимание в ежедневието си.

Трудно е да си работещ човек и да се храниш правилно, но при добро желание винаги можете да намерите начин. За себе си е лесно и въпрос на вътрешна мотивация да решим и да се храните правилно и здравословно. Трудното идва, когато се опитаме да убедим половинката или детето си, че също трябва да обръща внимание на това какво яде. Що се отнася до детето ви, препоръчвам ви да проучите заведенията и местата, от които може да се похапва около училището на детето ви. Повечето ученици разчитат на закуски, сандвичи, пици дюнери и друг вид бърза храна, която не е с много добра хранителна стойност. Това не е особено здравословно, но лесно се превръща в навик, който освен всичко е и трудно изкореним. Няма как да го контролирате освен да карате детето ви да си носи хапване в училище, което, ако то не желае, не го насилвайте.

По-добре е, ако сте решили да променяте хранителните навици на вашето семейство, да го правите бавно и постепенно. Гответе у дома хубава, домашно и здравословна храна. Когато останалите членове на семейството ви разберат, че тази храна им харесва повече от бързата, сами ще започнат да я търсят. Не се втурвайте веднага на екстравагантната вечеря, а по-скоро започнете с нещо по-приемливо. Започнете да варите и печете картофите вместо да ги пържете. Спрете да ги комбинирате с месо. Гответе повече риба и я сервирайте със салата. Заместете олиото със зехтин. Постепенно започнете да правите повече салати и намалявайте пърженото и панировката. Гответе в тиган с керамично или друг вид незалепващо покритие, за да е храната по-нискокалорична. Задушавайте зеленчуците и ги сервирайте като гарнитура. Приготвяйте повече супи. Печете сладки у дома, а не купувайте само готови.

Начини има, стига да сте изобретателни и да имате желание да постигнете промяна.

Семейство Попови

Съгласни сме със Светльо Кантарджиев относно „новите“ културни ценности в НК

България – славна държава с дългогодишна история, датираща чак от 681 г. Какво ли не й се е случило от тогава до сега? Периоди на възходи и падения напълно нормални за „живота“ на всяка една страна. Традиции останали с векове. Предмети от миналото, запазени почти във всяка една по-стара къща. Някои дори не знаят, че нещата, които притежават от повече от 50 години, фактически биха могли да станат част от културното наследство на България и да се наложи да ги регистрират – поне това щеше да стане, ако бяха приети промените в Наказателния кодекс в частта му за културни ценности.

Четох едно изказване на учредителя на фондация „Мизия“, която е основана с цел да съхранява културните ценности в страната ни. Тогава Светльо Кантарджиев е бил на мнение, че мерките в кодекса са меко казано преувеличени, ако не и граничещи с абсурда. Промените очевидно са били насочени към по-крупните колекционери, но се получава така, че са засягали най-много обикновените граждани. Така или иначе, първите вече са декларирали вещите с културна стойност, които притежават, а на вторите тепърва им е предстояло да го направят.

31-37712_origПомните ли суматохата, която настана? Едни мислеха да започнат да изхвърлят „културното наследство“ на България на боклука, вместо да хабят средства да го регистрират. Други пък решиха да направят обратното – да съберат куп вещи от едно време и да ги занесат за оценка, а накрая можеше да се окаже, че са били безполезни. Направо абсурд…

Как хората, които ги мислят тези промени в НК, не се сещат за „вратичките“, които могат да се появят, и за цялата главоблъсканица, която може да възникне сред обществото, по повод кое е и кое не е културна ценност? То така и стана, между другото, и сигурно затова не се получиха нещата.