Yearly Archives

2013

Семейство Попови

Всички сме тайни лакомници

secret_eaters_55708_450x250_lТайни лакомници сме през цялото време, всички членове на семейството ни. При нас обаче е осъзнато и сме от тези с висока и едра структура, на които не им личи. Има други обаче, които не могат да се похвалят със същото. Особено това важи за повечето жени. Сега познахте кой пише днес в блога, нали? Здравейте от мен, София. Днес ще попитам: Замисляме ли се какво и колко храна консумираме през деня, докато се опитваме да отслабнем?

Чува ли ли сте за автоматичното хранене? Лапваш ту и там, без дори да осъзнаваш какво правиш. Случва се най-често на работното място, в колата в задръстване или у дома, докато готвиш, а да – и пред телевизора. Обикновено навън се храним с бързи закуски и тестени изделяи, които никак не са полезни. Пием газирано и ядем много сладки неща. До компютъра си в офиса сме заредили бонбони, бисквити и кафета сякаш е склад за оцеляване, а не бюро. През това време можем много убедено да разправяме, че усилено спортуваме и да се оплакваме, че тренировките не са ефективни.

И тук се включвам аз: явно бъркаме в диетата и не тренираме правилно!

Всеизвестни отдавана са няколко правила на правилното хранене, които все не спазваме, за това аз ще си позволя да ги напомня. За да имат ефект диетите, не гладувайте по цял ден, защото организмът ще се включи на резервен режим и ще забави метаболизма – така няма да отслабнете скоро, освен ако не преминете в хронично недохранване. Подготвяйте си по-обилна закуска, добра порция обед и лека вечеря. Когато почувствате глад през останалото време взимайте плод, зеленчук или ядки. Оставете на страна алкохола, а когато имате повод консумирайте с мярка. Не се тъпчете по време на хранене, яжте бавно и не си досипвайте. Особено сега по празниците! 🙂

Малко за домакините: Докато готвите вие приемате повече калории само опитвайки ястието. След като вечеряте все едно сте яли за двама.

Съвет към трениращите: В повечето случай след тренировка бъркате жаждата с глад. Затова излапвате нещо сладко, бургер или се наливате с газирано, с което тотално проваляте всичко постигнато през последния час. Не случайно инструкторите казват да пиете повече вода, докато спортувате. Така ще убиете чувството за жажда и няма да изпитвате глад.
Ще видите, че само за седмица ще има ефект!

Семейство Попови

В Родопите през ноември

Малко по малко времето започна да застудява, но не достатъчно, за да спре ентусиазма ни миналата седмица да си направим една кратка почивка до Велинград.  Намира се в Чепинската котловина – Западните Родопи, която се хвали с големия си брой слънчеви часове годишно – и определено не останахме разочаровани в това отношение 🙂

pliocenskiХотелът се намира до село Дорково, в което пък наскоро беше открит музей – „Плиоценски парк“, с изложени макети на древни животни, сред които мастодонт, както и находки, открити в местността „Кокалите“ до селото, наречена така неслучайно – това било най-голямото струпване на кости, откривано у нас – с над 30 вида животни от епохата на Плиоцена.

Отскочихме и до древната крепост – Цепина, от която са били управлявани Родопите през средновековието, и която е изиграла важна роля в историята ни. От там се разкриваше наистина невероятна гледка. Но не спряхме дотам – ние когато сме на почивка, всъщност не се спираме на едно място, липсват ни само дръпнатите очи (камерата я имаме), за да ни сравнят със жадните за забележителности японци 🙂  Ходихме до Цигов чарк, обядвахме във Велинград, после се отбихме до Батак и Пещера – беше лудо обикаляне!

Е, определено си заслужаваше – оползотворихме уикенда много по-добре, отколкото щяхме да го направим в града. Не на последно място, условията и обслужването в хотелчето бяха повече от добри – със сигурност догодина – може би на пролет, пак ще се отбием там.

Семейство Попови

Durex – креативни както никой друг

Който го може, си го може 🙂 Провокативни, интересни, запомнящи се, но никога прекрачващи границата на благоприличието и добрия тон – това са Дюрекс. Винаги съм харесвал семплите им и иновативни реклами.

Много често сме чували да казват, че малкото е много, но особено тук това мото важи с пълна сила. Точното и ясно послание се възприема много по-добре от крайния потребител.

Ето няколко клипчета на бранда, които демонстрират нагледно какво имам предвид, при това се справят повече от отлично:

Семейство Попови

Залезът на домашните консерви

Вкусно, ароматно и приятно мазничко; основоположна част от обичайното меню на повечето студенти преди години; върви най – добре с бял и топъл хляб, изваден току-що от фурната. Що е то? Емблематичната за българския народ домашна лютеница, разбира се. Прибавете бурканите кисели краставички, кьопоолу, компоти, туршия, кисело зеле и ще получите (не)очаквано добра комбинация от домашно приготвени вкусотии.

Само че как да ги прибавим, след като липсват? В днешно време все по – малко домакинства прибягват към подобен тип стопанство. През 2011 година разходите по домашното стопанство заемат предпоследно място сред групите разходи, като по – скромни от тях са единствено тези за покупка на валута и ценни книжа.

За изхранването вече не се разчита в толкова голяма степен на личното стопанство. Заради намаленото производство на основни земеделски стоки, скъпия ток и горива българите категорично отказват да се запасяват със собственоръчно сварени компоти и консерви.

Мираж и далече в миналото останаха агитките от пенсионерки, въоръжени с халати от Втората световна война и голям общ казан, в който се вареше до припадък домашна лютеница. Нима вече есенно време дрехите от простора няма да миришат на манджа? Очевидно.

Обаче и друг факт е очевАден – боклуците с надпис „100% екологично чист продукт”, които купуваме от магазина. После я корем ни свие, я обрив се появи… Друго си е да знаеш какво точно има в лютеницата, след като е приготвена в домашни условия.

Уви, традициите не са това, което бяха. Днес и доматите не са домати, и млякото не е мляко, а какво остава за другите продукти, в чиито състав влизат те? Съвсем скоро ще заприличаме на американциите, чиито храни са тъпкани с хормони и затова едно пилешко бутче там се равнява по калории на цяло пиле от България.

Дано залезът на домашните консерви не достигне до фазата, в която луната напълно измества слънцето, защото тогава ще умре част от българския колорит.

basket-of-vegetables

Семейство Попови

Злокачествените новообразувания – чумата на 21 век

Злокачествените новообразувания за съжаление могат да се определят като един от най – големите бичове на 21 век. Общото им наименование е „рак”, дадено от Гален вследствие приликата на отеклите вени на един външен тумор с краката на животното рак, а преди това Хипократ въвежда понятието.

Хората все повече вървят срещу себе си и срещу природата, а този процес неизбежно води до печална статистика. Данни на Световната здравна организация сочат, че през 2015 година броят на онкоболните ще се увеличи с 50 процента. Към настоящия момент заболяването е сред трите най – чести причини, водещи до смърт в световен мащаб: на първо място са сърдечно – съдовите заболявания (инфаркти и инсулти), следват катастрофи или инциденти и на трето място са залокачествените новообразувания.

В България статистиката от 2004 до 2007 година показва числа, по – грозни и уродливи от всякога – годишен ръст на болните от рак, като броят им е концентриран в градовете. Страната ни се нарежда до тези с най – малък брой излекувани от рак. Причините са много, като водещи позиции заемат корупцията в здравеопазването, липсата на медикаменти за лечението, ниската здравна култура на хората, които не търсят помощ или го правят твърде късно, когато злокачественото новообразувание е в напреднал стадий. Като основни фактори за злокачествени новообразувания пък се изтъкват слънчевата радиация (рак на кожата), тютюнопушенето (рак на белия дроб), болести, предавани по полов път, редица добавки, използвани от хранително – вкусовата промишленост (оцветители, консерванти, подсладители и пр.) Има изследвания, които свързват ниските нива на мелатонин с рака. Тези нива се получават, когато човек прекарва продължително време под силно изкуствено осветление.

И все пак дори за онкоболните има лъч светлина. Нека си припомним за изумителната воля на Ланс Амстронг, спечелил колоездачното състезание Tour de France седем последователни пъти (от 1999 до 2005), като преди това постижение спортистът преборва тестикулярен рак, който се отразява на мозъка и белите дробове. След хирургическа намеса, разширена химиотерапия и желязна самодисциплина обаче Амстронг се превръща във вдъхновение за много онкоболни.

Семейство Попови

Трябва да поддържаме детското у нас винаги живо – Светльо Кантарджиев

Много ми хареса една статия, която прочетох в известно списание – за децата у нас и колко е важно да ги поддържаме винаги живи 🙂 Затова реших да я припечатам и в блога, със сигурност на някои от вас също ще им се стори хубава:

Решихме да засегнем една нетипична тема – за детското у нас и какво сме запазили от първите си години. Попитахме издателя Светльо Кантарджиев, чието издателство се е специализирало в литературата за деца, какво смята, че трябва да запази един възрастен човек от детството си. Според него, това е ентусиазма да вървиш напред, безграничното любопитство, безоблачността в душата, игривостта и оптимизма.

Тези качества, смята Кантарджиев, взети заедно с опита и научените по трудния начин житейски уроци, могат да формират една личност по такъв начин, че да бъде продуктивна и успешна както в професионално, така и в семейно, а също и в личностно отношение. Отличителното при децата, казва издателят, е че могат да се наслаждават с цялото си същество – нещо, което голяма част от нас-възрастните забравят, защото понякога дори когато правим най-любимите си неща, в главата ни, някъде в ъгъла, но все пак там, е останало някоя малка или голяма тревога от ежедневието. Децата умеят да се абстрахират от всичко и да живеят „в настоящия момент“ с цялото си същество, в ползите на което отдавна се опитват да ни убедят източните учения. Последното, което трябва да запазим от детството ни, е способността да завързваме контакти и да създаваме приятели без ни най-малко усилие, така както го правят децата.

Разбира се, да поддържаш детското в теб винаги живо не е от най-лесните задачи, но определено си заслужава. И ако има нещо, което може да го върне у теб, в случай че си го изгубил – то е точно общуването с децата, които със сигурност ще ти напомнят с поведението си и за твоята душа в първите ти години на този свят, допълва Светльо Кантарджиев.

Издателството на Кантарджиев – Ню Медиа Груп издава няколко поредици с детски приказки, с грабващи илюстрации, специално предназначени за най-малките. Последните книжки, издадени преди по-малко от месец, можете да откриете в поредицата „Детство мое – Вълшебни приказки в картинки“ в по-големите книжарници.

Семейство Попови

Малко за правописа

Прави впечатление, че напоследък ставаме свидетели на все по-неграмотни реклами, журналистически материали, книги, което е недопустимо, имайки предвид, че всяко едно от изброените е публично достояние и книжовната норма трябва да бъде спазена във всяко едно отношение.

Не говоря за сложни стилистични особености, които изглеждат по-скоро като изключение, отколкото като правило, а за основоположна езикова логика. Така например не проумявам как е възможно журналист, изобщо висшист, да не е способен да определи мястото на пълния и краткия член. Същото възмущение у мен предизвикват „някой“ и „някои“, които много често биват поставяни под общ знаменател и биват употребявани като синоними.

Ако продължаваме в същия дух, след време грамотността ще бъде издигната в култ, тъй като нейният опонент е все по-често срещано състояние. При подрастващите пък се наблюдава склонност към заменяне на български букви с латински такива при писмено боравене с езика.

pravopis

Семейство Попови

Let’s not kill the childish in our kids with computer games!

12. Славянски приказкиWhen I was little, I loved it when my mom read fairy-tales to me in my bed. Perhaps all children then were like me. But today it?s different. Parents do not have time for evening stories and prefer to let the child play a computer game with shooting robots for instance.
As a mother, I firmly decided to uproot this principle, at least in my family. My son is 6 years old and at one moment he was very interested in computer games. And the books, unfortunately, were something alien to him.
Then I started buying children’s adventure books in an attempt to awaken his interest. Tales of the Grimm Brothers definitely grabbed him. Every night I spent half an hour to read to him before sleep and I noticed that it amuses him a lot. So I began buying more and more children’s books and I started reading more books myself.
That is how I understood that I am not the only mother who has set the utopian goal to educate her child with a book, instead with a computer game. Many parents are moving back to the old, well-known method and it makes me happy. This is evident from the sales of books for kids, as the CEO of the publishing house New Media Group -Svetlio Kantardzhiev said in an interview.
I said that it makes me happy because I think there is still a chance to educate a child in the right way – so as to develop their imagination. Because it is much easier to let the kid watch cartoons and play PC
games, but this way we might kill everything beautiful and childish in his mind, which will not develop as much as it will, if the books provoked it.

Семейство Попови

Следизборно

Това политиката – мръсно нещо било. Не че до 2013 година съм спала и сега откривам топлата вода, но ми се струва, че никога преди ризите не са били толкова черни, а обещанията – толкова богати и фалшиви. Искрено се смях, когато разбрах, че Волен Сидеров щял да се самоубие, ако стане министър и минималната заплата у нас не достигне 1000 лв. Позволявам му да го направи още сега.

izbori_2013

Искрено се карах с телевизора, когато Бойко Борисов ми обясняваше от него, че заловените бюлетини били брак. Че българският народ е търпелив и позволява да му се качиш на главата, така е, но да го третираш като стадо овце, грозно и обидно е. И не престана бившият премиер да казва на черното бяло и да говори, когато е хванат не по долни гащи, ами направо по г**, в условно наклонение и сякаш има световен заговор срещу него.

И сега накъде? ГЕРБ спечелиха изборите подмолно, останалите партии твърдо тръбяха преди 12 май, че коалиция с Бойко е невъзможна. Какво ще се случи, тепърва предстои да разберем. И дано разбирането да предизвиква гордост и оптимизъм за едно по-добро бъдеще, а не срам, гняв и унижение.

Семейство Попови

Хамалогията на хамалските услуги

hamalskite-uslugiПовечето хора смятат, че да си хамалин е най-лесното и общо взето няма кой знае какви изисквания да станеш такъв – трябва само да мъкнеш и да си издръжлив. Аз имам известни наблюдения в тази област и трябва да Ви кажа, че това е грешно разбиране и само онзи, който няма поглед върху нещата твърди това. За да бъдеш хамал и да разглобяваш, подреждаш, опаковаш и пренасяш багажа на хората, ти трябва и организация за да може работата да ти спори и клиентите да бъдат доволни. Не само това, но и ако незнаеш как да водиш разговор с тях, може да се оплачат от теб и съответно да понесеш санкции от шефа. Другия деликатен момент е да бъдеш внимателен, особено с ценните вещи на хората, тъй като това е много отговорна задача и ако нещо се случи с предметите или се счупи дадена вещ, отново ще се понесе наказание. Може би и най-важното за хамалите е да са физически издръжливи, понеже понякога багажа е доста тежък е се изисква физическа сила. Накрая като теглиш, чертата излиза, че да бъдеш хамал изобщо не е лека работа, а и доста отговорна. Затова, когато се подбират хора, които да работят и да предлагат хамалските услуги, изискванията всъщност са доста и играят ключов фактор за професионалното отношение на фирмите към клиентите.