Yearly Archives

2021

Семейство Попови

Нетипичната Коледа

Коледа е за семейството. Уютът на дома, украсата, вкусните ястия и споделените моменти – безценно е. Но колкото и мили и стоплящи да са традициите, понякога има нужда от въвежданото на нови. Затова в този текст ви давам идеи как да направите коледните си празници нетипични или поне да ги разнообразите малко.

Ще започна от украсата. Изкуствена или естествена елха – винаги трябва да има дръвче, под което да се поставят подаръците. Ала вместо тези традиционни предложения, защо не заложите на нещо малко по-модерно? Това например може да е елха от книги, коркови тапи, сковани летви. С допълнителна украса от лампичи и играчки определено ще привлече погледа и ще създаде уют.

Друго любимо занимание, или по-скоро задължително за оцеляването ни, е готвенето. Сърмите, баниците и баклавите са любими и затова не може без тях. Но моят съвет е да се опитате да ги приготвите с нетрадиционни съставки като лайм например. Само ако малко разчупите рецептата и включите манго, авокадо или мексикански сос например, ще придадете нов коледен вкус на трапезата си.

Нетипичната Коледа за мен включва и филми, които не са съвсем с празнична насоченост или поне да не са такива, които сме ги гледали по хиляди пъти. Тук мога да ви препоръчам филми като „Широко затворени очи“, „Карол“ и „Целувки с неочакван край“. Въпреки че в тях има нотка коледен дух, му дават нов пласт и ново живот.

Накрая завършвам и с предложение за четиво. По принцип в тези натоварени от събития и семейни срещи дни рядко остава време и за книга, ала ако сте в по-дълга отпуска като мен например, то ще може да се порадвате на хартиени истории. Аз смятам да се отдам на „Коледари“ на Чудомир – жългарски разказ с разбиващ клишето сюжет и със смях.

Семейство Попови

Докъде стигат разделените родители

Да си родител не е лесна работа. Особено когато с половинката ти не може да достигнете до консенсус за живота. Това е една от най-често срещаните причина за разводите. В нея няма нищо лошо, стига обаче да не се прекрачват границите на благоразумието. В противен случай ситуацията излиза извън контрол и вече не гледаш най-важната си задача – родителството, а всичко останало.

Навярно ще има хора, които няма да се съгласят напълно с мен. И аз ще ги разбера, защото всеки случай е строго индивидуален. Няма рецепта за щастливо семейство и за щастливо разведени родители. Всичко е според зависи.

Но изключително ми е неприятно, когато избухне скандал с известни личности. Тогава се появяват всякакви компромати и се изкарват наяве такива подробности, които е добре само мъжът и жената да знаят за себе си. Причината за моето недоволство е във факта, че всичко, което се появи в интернет, остава там завинаги. А когато пораснат децата им и видят всичко това – едва ли ще им е приятно.

Водещият фактор за този текст бе и разярилата се битка между Джулиана Гани и Илиян Найденов. Те са известно с това, че са известни и се изявяват предимно в социалните мрежи. И уж всичко изглеждаше като идилия и се появи този „гръм в Рая“. Няма да влизам в детайли за събитията около грозната им раздяла, но само ще кажа, че се появиха много неприятни записи.

Не искам да защитавам единия или другия, даже напротив. Иска ми се техният негативен пример да послужи за извличане на позитиви при други двойки. Известен или не, то децата не заслужават да бъдат въвличани в интриги и прочие. Преди да се изправите един срещу друг, вижте нещото, което ви свързва – детето.

Семейство Попови

Притеснените млади

Заспивайки преди няколко вечери осъзнах нещо гениално. Светът се променя и това не си личи само от иновациите, които се въвеждат. Замислете се само, че животът на нашите баби и дядовци е бил един и са имали трудности. Израствайки в тази среда, нашите родители са си мислили, че са подготвени за изпитанията, но те вече са сменени и трябва да се адаптират. По същия начин растем и ние, техните деца. И когато вече сме готови за наше семейство, правилата на живота са коренно различни.

От това излиза, че младите винаги се изправяме пред изпитанията на новото. Но тревожното е, че в съвременния ни свят това не е просто сила на характера и естествен инстинкт за самосъхранение. Вече говорим за реални личностни проблеми, които са свързани с трудното възприятие на промяната и на асимилирането на толкова много нова информация. Този проблем обхваща много голям процент от милениумите, вече и от Z поколението.

Колкото и да си повтаряме, че животът е труден и че ние трябва постоянно да сме борбени, то идва момент, в който силите ни предават. Жалко е обаче, че днес това се случва на много млади хора. Какво ще работят? Дали е точната работа за тях? Ще имат ли всички материални блага? Кога ще се случи това? Забавляват ли се достатъчно? Красиви ли са? Толкова много въпроси ги терзаят, а те са напълно излишни.

Връщайки се назад в историята, може много лесно да се получат отговорите. Съвсем естествено е в един етап, в който човек вече се е трудил, да жъне успехи. Разковничето е, че очакванията не трябва да са прекалено завишени и нереалистични. Все пак, ако всичко се случваше веднага, щом си го пожелаем, то щяхме да сме за много кратко на земята. Затова младите не трябва да са притеснени, а да се наслаждават, да са смели и да го изживеят този живот с усмивка.

Семейство Попови

Тактики на тийнове

Да си родител не е лесно, но да си родител на тийн си е направо страшно. И вярвам, че всички, които са в това положение в момента, ще разберат. А то кога започва – след 9-тата година, та чак до абитуриентския бал. При някои деца е силно изразено, а при други по-слабо. Но винаги имат тактики, който ни прилагат, за да покажат, че сме стари, лоши и не ги разбираме. Всичко това пиша с много ирония и настроение, така че не го приемайте лично.

Първо започвам от мимиките, защото те са повече от думите. Айролът е висша форма на комуникация. Той представлява пърхащо и грациозно обръщане на очи. Мисля, че всеки уважаващ себе си тийнейджър го е овладял. Той се прилага, когато тийнът си мисли, че му задавате глупави въпроси. А това много често е постоянно. Например на въпроса дали иска закуска и каква, отговорът е айрол.

Следва и фразата „както и да е, остави“. Тя се прилага, когато иска нещо от вас, но не е сигурен как точно да попита. Или пък може би се сеща, че може и сам. Пример тук е как кърпата е за пране и няма къде да се избърше. Тръгва да информира и същевременно да поиска, но се сеща, че всъщност няма значение. Тогава идва както и да е.

Накрая завършвам с една лична констатация, свързана с облеклото и температурната сензитивност. Навън е върла зима, а тийнът е по тениска. Или сте на плажа, а той не иска да е там и е със суитчър. Не са изненада и черните дрехи през лятото. Общо взето хормоните така бушуват, че всяко възприятие е под съмнение. Тактиката им тук е, че ние сме прекалено стари, за да разберем младите.

Като съвет мога да кажа да не се борите с всичко това – то така или иначе ще мине. Трябват здрави нерви. А аз искам да призова за учредяване на Световен ден на родителите на тийнейджъри, защото тези мъченици го заслужаваме.

Семейство Попови

Сребърни талисмани за майки с история от Viano

Този материал в блога е лична и е любима семейна история. Тя е свързана с един подарък и много любов. Надявам се да послужи за вдъхновение.

Всяка майка си мечтае да бъда уважавана и обичана. Тези две направления обаче няма как да се изразяват ежесекундно, защото иначе ще изгубят сантименталната си стойност. Най-силно те се усещат по празници и с направените подаръци – материални и жестове. А още по-хубавото е, когато те са обединени. Точно една такава история с участието на сребърна бижутерия ще ви разкажа.

За всеки свой рожден съм си пожелавала здраве и любов в семейството ми. Първото ми желание засега се сбъдна, а с последния празник силно усетих и второто. Тази емоция дойде от специален подарък, който получих. Децата и съпругът ми наистина се постараха и ми бяха подготвили невероятно сребърно украшение. Гривна с атрактивна закопчалка сърце, която бе обсипана с още няколко талисмана, както те ги нарекоха.

Ако си мислите, че това е било просто бижу, се бъркате. Всъщност сърцето на закопчалката символизира любовта, която аз излъчвам към всички. Първият талисман бе във формата на къща, олицетворяващ нашия прекрасен дом. Следващият бе във формата на роза, защото цветята вече се подаряват под друга форма. А третият бе със самолет и планетата Земя – за да ми напомня колко още приключения ме очакват заедно с тях.

Разплаках се от вълнение. Толкова бях впечатлена и трогната. Затова и в следващия възможен момент реших да направя подарък сребро и на моята майка. Разбрах, че моите сребърни талисмани и сребърната гривна са от Viano. Затова и сайтът бе първият ми избор. А честно да ви кажа изобщо не очаквах да има такъв голям асортимент. Отне ми няколко часа докато избера наистина най-подходящия, въпреки че исках да взема много повече.

Резултатът бе същият като при мен. Затова ви пиша този текст – защото няма нужда да подарявате скъпи на стойност неща, а на сърцето. Само едно сребърно бижу може да носи голямо послание, а всяка една майка иска децата ѝ да я познават толкова добре и чрез жестове да я радват. На мен ми помогна Viano и безграничната любов на семейството ми.

Семейство Попови

Смачкай тортата

Повечето майки, които следят трендовете, знаят и за последния нашумял покрай празнуването на първия рожден ден. Той идва не от къде да е, а от Щатите и се нарича „смачкай тортата“. Ако пък за първи път чувате за този нов тренд, то ще се радвам да ви разкажа малко повече за него в следващите редове.

Цялостната идея на това преживяване е вие и детето да се забавлявате. Затова оставете всякакви предразсъдъци преди да се включите в нещо подобно. Необходимо ще ви е само голямо пространство, може и фотостудио, едногодишно дете, торта без захар и фотоапарат (може и телефон). А за след това – време за почистване и рамки за поставяне на веселите снимки.

За да се случи магията на „смачканата торта“, просто избирате подходящо място. Оставяте детето да седне и поставяте тортата до него. След това бързо се изтегляте и взимате фотозаснемащото средство. Мъничето може да пипа тортата, да я бутне, да я яде (затова е без захар), да се цапа. Това е неговият момент и трябва да бъде оставено на свобода да действа.

Ролята на родителя тук е да остави детето да се забавлява и по негов начин да отбележи празника и напредъка за една година. Затова ако сте от тези педантични хора, които не обичат неразбориите, то тогава изнесете цялото това представление в студио и оставете професионалист да го заснеме.

Ако трябва сега да се върна назад във времето и да отпразнувам отново първите рождени дни на децата, то със сигурност ще искам да споделя този момент с тях. Все пак тортата не е само за ядене, а и за забавление – а какво по-щуро от смачкана торта.

Семейство Попови

Световната седмица на кърменето

Като семеен блог, няма как да не отбележа седмицата на кърменето, която стартира от 1-ви август. Нарочно избрах да напиша този текст през юли, за да насърча все повече майки да го правят. Зная, че при някои жени физически и по медицински причини не може да се осъществи този процес, но пък нека тези, които имат възможност, да се включат.

В тази връзка реших да ви споделя една статистика на Национален център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването. Според техните проучвания в България почти 11% от невродените са закърмени през първия час. Децата между 4 и 6 месеца са кърмени почти 19%, а тези след половин годинка – 46%. Това са последните данни до 2019 година, тъй като пандемията промени и параметрите, свързани с кърменето.

Моето лично мнение е, че тези данни не са много оптимистични. Дали причината е в нежеланието на майката да кърми, или пък се дължи на медицински проблем, то няма значение. Нещо тук говори, че трябва да се вземат мерки в тази посока. Все пак всички знаем как кърмата повлиява върху здравето и развитието на цялото тяло на детето. Не е основен критерии за това, но пък е водещ.

Затова и в тези кратки редове ми се иска да отправя апел към вас, да повишим статистиката. Някак тъжно ми става като видя подобни данни, че в световен мащаб цифрите при новородените са над 40%, а над 6-месеца достигат 70%. Смятам, че и нашите деца заслужават това удоволствие, особено при двугодишен отпуск по майчинство.

Дали ще изберете изключително кърмене, или такова при поискване, важното е да го правите. Ако се чудите защо, то се консултирайте с вашия лекар или проучете темата в сайта на Национален център по обществено здраве и анализи, където ще откриете много полезна информация.

Семейство Попови

Лятна занималня

Когато бяхме малки, нямахме търпение да дойде лятната ваканция. Аз лично я свързвам с времето, прекарано на село, а малко по-късно и с приятели в градинките около блока. Хубави времена бяха и се сещам за тях с умиление. Така ми се иска и днес да ги завещаем и на нашите деца, но годините толкова се промениха, че моите спомени са като добре пазена реликва.

В двадесет и първи век вече информацията е много, хората имат свободен достъп до всичко и това някак прави нещата не по-спокойни, а напротив – динамични и несигурни. Затова и контролът върху децата, местата, на които могат или не да ходят, е ограничен. Поради тези причини те няма как да имат нашето безгрижие.

Фактор се оказва и увеличаването на пенсионната възраст, което принуждава бабите да работят до по-късно. Това означава, че няма как летата децата да бъдат изпратени при тях на село или пък те да дойдат да ги гледат в града. Просто защото колкото време работят родителите, толкова и бабите, и дядовците.

И така достигаме до въпроса – тогава какво правят децата през лятната ваканция? Ясно е, че няма как да бъдат оставени безнадзорно у дома. Затова достигаме до летните занимални. За наше нещастие, те не са организирани от самите учебни заведения, а са частни. Тоест за тях трябва да се плаща не малка сума на месец за посещение.

Но хубавото е, че вече има опции за това да се избере по интереси на детето. Спортни, артистични, езикови или просто развлекателни с много интерактивни игри. Така малчуганът не само ще се забавлява, ще има кой да го гледа, но и ще научи нещо полезно. Просто трябва да заделите този бюджет от по-рано.

Семейство Попови

Първи юни преди и сега

Първи юни е Светения ден на децата. В блога темите за малчуганите са на почит и затова днешната е повлияна от тях. Но няма да ви разказвам колко прекрасни са децата, защото вие и без това си го знаете. По-скоро ще обърна внимание на самия празник и за това как се чества днес, как беше и преди. Разлики и сходства има колкото искате.

Сигурно ще е излишно да казвам как този празник се чества от вече много години. Преди в големите градове беше нещо като събор с много люлки, захарен памук, лакомства и всякакви увеселителни неща за малчуганите. Родителите бяха щастливи, децата превъзбудени и радост кипеше отвсякъде. Не бива да забравяме и училищата, които специално организираха рецитали и тържества.

Днес въпреки че светът ни е завладян от технологиите и децата са много по-различни от предходните поколения, тези традиции се запазват. Отново има празненства, изграждат се съоръжения, които работят специално за мъниците. Радост и еуфория има, но тя не е така специална както преди. Това се дължи на факта, че всички са пренаситени и трудно могат да бъдат впечатлени.

Но колкото и пъти едно дете да е скачало на батут или да се возило на въртележка, няма да откаже да го направи отново и на първи юни. Може би точно по това си приличат децата от преди и днес – по копнежа за забавления и приключения. Те знаят, че всяко нещо всеки път е различно и се впускат. А дори и да не е – те си намират собствен начин, по който да го направят специално.

Именно пък това ние възрастните трябва да вземем от тях. Знам, че си го припомняме всяка година по същото време, но това е с причина. Нуждаем се от невинното, чистото и радостта, от децата. Да са ни живи и здрави!

Семейство Попови

Ще изчезнат ли думите мъж и жена?

През последните години, но и през последните месеци осезаемо, сме свидетели на нещо според мен революционно за света. Вече често се говори за хора, желаещи да сменят пола си или за такива, които не се идентифицират с никой от двата. А да не говорим и за организациите, които свързват сексуалността с определянето на мъж/ жена.

Колкото и на много от нас това за момент да звучи странно и нелогично, всъщност то навлиза все повече. Доказателство за това са различните филмови и музикални световни награди, които вече обмислят как да преструктурират категориите, за да може да няма пренебрегнати и незачетени. Даже вече може да се похвалим с подобен пример от музикални награди и Сам Смит, който е небинарен.

Точно затова идеята за приемането на думите мъж и жена като обидни ми се струва все по-близо. Даже според мои познати вече е така. Затова, ако се премахнат от всички институции като самоопределяне или като информация, то няма ли да изчезнат? Докъде може да достигнем в стремежа да се угоди на всички?

Не искам да се превърна в съдник на никого, но от биологична гледна точка има два пола и те са мъжки и женски. Всяко друго отклонение от тях е валидно, но не изключва първото. Точно затова и определянето като небинарен – без свързване с двата пола, е странно. Полът не те ограничава, а мислите.

Може би е време да спра до тук със съжденията. Може пък и след години да прочета този текст и да се посмея за написаното. А може и точно обратното да се случи. Не зная. Нека оставим времето да покаже. Сега да се радваме на това, което имаме и да използваме все още позволените ни думи.